Egzersiz| Alışkanlık | Teknik | Reçete

HAFTANIN EGZERSİZİ
 

Boynunuz düşüncelerin merkeziyle(baş bölgesi), sindirim bölgesini birbirine bağlamak gibi bir önemli bir işleve sahiptir. Omuriliğin  en esnek kısmı aslında buradadır. Lakin esneyemediğiniz, dayanma gücünüzün kalmadığı durumlarda sinyaller başlar. önce kulunç, sonra boyun tutulması, baş ağrısı...bitmedi; kabızlık, ishal, guruldama. Bedenimiz bilmediğimiz bir dilde bizlerle aslında konuşur, hatta bazen haykırır. İşte bu mesajları okuyamamak bazen gözlerimizi bir revirde açmamıza kadar götürebilir bizleri.

Aşağıdaki hareketler omuriliğiniz üzerindeki sinir liflerini uyarmakla meşhur önemli ve gerekli egzersizlerdir. Denenmişlerdir ve istenen sonuçlar elde edilmiştir. İnatla bunu yapan kişiler baş ağrısı diye bir sorundan ömür boyu uzaklaşacaklarını bilseler acaba hareketleri yapmaya başlarlar mıydı? Bu satırların yazarı son beş yıldır hiç baş ağrısı çekmedi de:)

 ilk önce geçen haftanın egzersizini yaparak başlayın hareketlere.

Bir elinizin başparmağınız hariç tüm parmaklarını diğer elinizle yakalayın. İki kolunuzu da gerin ve pasif durumdaki kolunuzu bileğinizin baktığı yöne doğru ittirirken, diğer elinizi kendinize doğru çekin. Acele etmeyin, yavaş ve sakin nefes alın. En az beş nefes alış veriş kadar bu pozisyonda kalın. Her nefeste kolunuzu zorlamadan biraz daha esnetin. Esnetip bırakma hareketi yapmayın. Çekin ve o şekilde bırakın.

Küçük ama önemli bir sır:

Kabızlık sorunu yaşayıp da ıkınmak zorunda olanlar-kısacası hemorid tehlikesiyle yüzyüze olanlar- için tuvalete oturduktan sonra 2,4 ve 6 nolu hareketleri 20-30 kez yapmaları boşaltımı kolaylaştırır. Hareketleri sadece boyun kaslarınızı değil, karın kaslarınızı da çalıştırdığı için çok etkilidir. Hamileler için bir yoga ya da pilates eğitmeniyle konuşmak olası risklerin neler olduğunu öğrenmek açısından yararlıdır.

İşportacı tabiriyle; baş ağrısına, boyun tutulmasına, sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur, gel vatandaş, gel!

 

 

 

 

Boyun hareketlerine geldi sıra. Boynu bir sağa bir sola çevirmek yine yok. Her harekette o noktada en az üç nefes kadar kalacaksınız. İşte hareketlerin kısa açıklaması:

1.önce ellerinizi belinize koyun ve omuzlarınızı onar kere arkaya ve öne çevirin. Bu hareket beden ısınızın artmasını sağlayacaktır.

2.daha sonra başınızı okla gösterilen yönlere döndürdükten sonra, bu noktalarda kalıp her nefes verişinizde biraz daha esnemeye çalışın.

3.Bir kolunuzu sırtınıza doğru başınızın arkasından geçirerek uzatın ve diğer elinizle bu kolunuzu bastırırken, karın adalelerinizi serbest bırakmaya çalışın.

4. Başınızı sağa yatırın ve her nefeste daha çok esnetin. Daha sonra bunu sola doğru yapın.

5. Ellerinizi arkada birleştirin. Bacaklarınızı kırmadan, kamburunuzu çıkartmadan ve dengenizi bozmadan öne doğru eğilin. Karın adalelerinizi serbest bırakmaya çalışın. 

6.Başınızı arkaya yaslayın. Nefes verdikçe daha çok yaslamaya çalışın. Daha sonra çenenizi göğsünüze yaslayın ve omuzlarınızı serbest bırakın. Dikkatinizi nefesinize verin.

 

 

Şu ana kadar baş, boyun, göğüs, omuz, bacak, ayak ve kollarınızı ısıttınız sayılır. Geriye iki altın hareketimiz kaldı.  Ellerinizi avuç içleriniz karşıya bakacak şekilde birbirine geçirin. Ardından yukarı uzatın (Bu duruş aynı zamanda omurgadaki kaymaların düzeltilmesi ve kabızlık için birebirdir. Kabızlık problemi olanlar ısınıp birkaç bardak ılık su içtikten sonra bu hareketi yaparlarsa boşaltımları beklenmedik oranda kolaylaşır). Ayak parmaklarınızın ucunda kalkın ve bu şekilde en az 10 nefes kadar kalın. Her nefeste yukarı doğru biraz daha uzamaya çalışın. Başınız tam karşıya baksın. Bu hareketi yaparak bir dakika kadar yürüyün. Kısa zamanda bedeninizin tamamen ısındığını hissedeceksiniz.

 

 

 

 Isınmayı tamamlamanıza sadece bir hareket kaldı. Ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun. 30–60 saniye civarında bu şekilde yürüyün. Karga yürüyüşü adı verilen bu egzersizi de uyguladıktan sonra ısınma turunuzu tamamladınız demektir. Karga yürüyüşü özellikle kabızlık çekenler için önemli bir harekettir. Yürüyüşten önce birkaç bardak ılık su içerseniz bu sorununuzu gidermiş olursunuz.